Finns det någon regler för hur ofta ett privatflygplan ska tvättas?

3

Finns det någon regler för hur ofta ett privatflygplan, som en Cessna, ska tvättas?

    
uppsättning Ross 11.05.2017 03:50

1 svar

10

Ja

... sorts.

Det finns ett allmänt krav på ren privatdrivna flygplan som en del av den årliga inspektionen. Det finns inget krav på att faktiskt utföra en årlig inspektion för ett flygplan som inte är flygt i en hängare. För att ett luftfartyg skall kunna vara luftvärdigt ska den mekaniker som utför den årliga inspektionen utföra den nödvändiga rengöringen som en del av inspektionen. Se 14 CFR 43, Bilaga D :

(a) Each person performing an annual or 100-hour inspection shall, before that inspection, remove or open all necessary inspection plates, access doors, fairing, and cowling. He shall thoroughly clean the aircraft and aircraft engine.

Observera att den årliga inspektionen i allmänhet är den enda kontroll som krävs av många privatdrivna flygplan. För flygplan som används kommersiellt för flyginstruktion eller transporterar passagerare för uthyrning, krävs även 100 timmars inspektion, vilket kan öka det önskade rengöringsintervallet.

Denna förordning gäller för alla flygplan som omfattas av FAA-förordningen. Det finns i övrigt inga särskilda FAA-föreskrifter när det gäller tvättning eller rengöring av flygplan som gäller för Great Lakes-området.

Det kan också finnas tillverkare rekommenderade tvättintervaller. Det här är emellertid inte föreskrifter .

När vissa typer av flygplan används enligt ett godkänt underhållsprogram kan tillverkaren tänkbart ange ett tvättschema som då blir obligatoriskt för att upprätthålla fortsatt luftvärdighet under det godkända underhållsprogrammet . Ett sådant mandat kan tänkbart gälla ett specifikt geografiskt område baserat på klimatfrågor. Men i samband med privata flygplan skulle kravet på sådana underhållsprogram endast gälla vissa stora turbojet- eller flermotoriga turbinflygplan . Av denna anledning skulle ingen av de typer som ursprungligen märktes i din fråga (Cessna 172 och 208) vara föremål för ett krav på ett godkänt underhållsprogram, men Citationserien som ursprungligen nämns i din titel skulle vara.

Om en tillverkare införde en sådan ändring i sina underhållsprogram, skulle en sådan ändring i allmänhet påverkar bara nyligen godkända underhållsprogram. Befintliga underhållsprogram godkännanden är "frusna", vilket innebär att rekommendationer från tillverkarens underhållsprogram endast är rekommendationer.

Det kan finnas lokala förordningar som begränsar vattenanvändningen eller på annat sätt reglerar aktiviteter som är inblandade i flygplansvaskning.

Frågor om EPA-reglering ligger utanför denna webbplats.

    
svaret ges 11.05.2017 04:13

Läs andra frågor om taggar